Założyciele
Krzysztof Szafran – waltornia; pierwszy waltornista Filharmonii Poznańskiej do roku 1994, obecnie członek Capelli Zamku Rydzyńskiego,
Romuald Peron – puzon; obecnie prowadzi zespoły w Warszawie,
Jacek Kortylewicz – tuba; muzyk-solista orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Pierwsze kroki
Na pomysł założenia zespołu kameralnego na wzór Canadian Brass (2 trąbki, róg, puzon i tuba) wpadli latem 1989 roku trzej wymienieni powyżej muzycy
Rozmowy prowadzone były z trębaczami : Romanem Gryniem, Mariuszem Pikulskim, Piotrem Gołaskim i Henrykiem Rzeźnikiem.
Piotr Gołaski i Henryk Rzeźnik zostali pierwszymi trębaczami Zespołu. Roman Gryń i Mariusz Pikulski pozostali w „rezerwie”.
Po stworzeniu pełnego składu( we wrześniu 1990 roku) zespół rozpoczął próby, które uwieńczono pierwszym koncertem. Odbył się on w Zamku Cesarskim 12 sierpnia 1991 roku w ramach cyklu „Pod Gwiazdami”.
Pięciolecie
Od czasu pierwszego koncertu do końca 1995 roku zagraliśmy 75 koncertów, w tym 11 festiwalowych, 6 zagranicznych oraz 3 z chórem.
Najważniejszym koncertem tego okresu był występ na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych Dętych Blaszanych w Moers (Niemcy), na którym zajęliśmy IV miejsce.
Warto zaznaczyć, że już w tym czasie rozpoczęliśmy szeroką działalność edukacyjną poprzez koncerty umuzykalniające w szkołach połączone z pokazem instrumentów.
Lata 1996-1999
W drugim pięcioleciu zagraliśmy 316 koncertów, jednak już w zmienionym składzie. Odszedł z zespołu Romuald Peron, a zastąpił go Zbigniew Starosta, który zagrał do czasu swojego odejścia 9 października 1999 roku 249 koncertów.
Od końca 1999 roku puzonistą zostaje Piotr Nobik, który do dziś jest członkiem zespołu. Do kwintetu dołącza trębacz Marek Galubiński – pierwszy koncert zagrał jeszcze jako student 9 sierpnia 1995 roku w Łodzi-Łagiewnikach.
Najważniejszym koncertem tego okresu był koncert w Katedrze Berlińskiej (Berliner Dom) 29 sierpnia 1998 roku o godz. 18.00. Oto wykonawcy:
- Roman Gryń – trąbka,
- Mariusz Pikulski – trąbka,
- Roman Popiołek – waltornia,
- Zbigniew Starosta – puzon,
- Jacek Kortylewicz – tuba.
Program koncertu:
- Melhior Franck / Mariusz Matuszewski – Intrada,
- Michael Praetorius – Four Dances,
- Giovanni Gabrielli – Canzona per Sonare nr 4,
- Jan Sebastian Bach – Fuga g-moll , BWV 578
- Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku – Wiosna,
- Modest Mussorgski – Obrazki z wystawy – Suita,
- Piotr Czajkowski – Dziadek do orzechów
- Suita J. Ph. Mouret – Rondeau.
W kraju gościliśmy na 12 festiwalach. W roku 1999 polecieliśmy na pierwsze tournee koncertowe po Hiszpanii z koncertami m.in. w Madrycie, Barcelonie i Bilbao (15 koncertów).
Lata 2000-2009
Do 31 października 2009 przypadły nam w udziale 1092 koncerty. W 2000 roku na II tournee hiszpańskim zagraliśmy kilka koncertów w północnej części kraju, m.in. w Leon, Burgos i Vigo. Natomiast w roku 2005 polecieliśmy do Cossato pod Mediolanem (Włochy) na festiwal muzyczny. Ten okres był owocny w festiwale i inne ważne koncerty (48).
Odnotować należy również powiększenie zespołu do ośmiu muzyków, co stało się pod koniec 2007 roku. Do kwintetu dołączyli: trębacz, puzonista i perkusista. Tak rozbudowany skład daje nieprawdopodobne możliwości brzmieniowe, o czym przekonali się słuchacze na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w bazylice Pelplińskiej 23 lipca 2008 roku, gdzie wystąpiliśmy w składzie:
- Marek Galubiński – trąbka piccolo,
- Piotr Gołaski – trąbka,
- Mariusz Pikulski – fligerhorn,
- Roman Popiołek – róg,
- Piotr Nobik – puzon,
- Piotr Banyś – puzon,
- Jacek Kortylewicz – tuba,
- Adam Skrzypczak – perkusja.
To jednak nie koniec. Zespół rozwija się nadal, co prowadzi do powstania
POZNAŃ BRASS MAXI, składającego się z jedenastu muzyków:
- Marek Galubiński – trabka,
- Mariusz Pikulski – trąbka,
- Sławomir Framski – trąbka,
- Piotr Gołaski – trąbka,
- Roman Popiołek – waltornia,
- Karina Czajka – waltornia,
- Piotr Nobik – puzon,
- Piotr Banyś – puzon,
- Tomasz Kaczor – puzon,
- Jacek Kortylewicz – tuba,
- Adam Skrzypczak – perkusja.
Lata 2010-2014
Poznań Maxi Brass rozpoczyna działalność koncertem w Ząbkowicach Śląskich w dniu 3.05.2010. W repertuarze muzyka świąteczną i rozrywkową. 26.07.2010 koncert w Katedrze w Pucku. We wrześniu tego roku zaproszeni zostaliśmy na FESTIVAL DER NATIONEN do Bad Wörishofen koło Monachium. Zagraliśmy tam koncert składający się z aranżacji utworów Fryderyka Chopina. Rok 2011 to rok obchodów XX lecia Zespołu. Koncert Jubileuszowy (nr 1139) odbył się 6 czerwca 2011 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sponsorami koncertu byli:
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,
- Urząd Miasta Poznania,
- Międzynarodowe Targi Poznańskie,
- Brass Point – Nell Henglewska.
Patronat objęli:
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak,
- Prezydent Miasta Poznania – Ryszard Grobelny,
- Głos Wielkopolski,
- TVP 3,
- IKS.
Koncert poprowadził Andrzej Łyszyk, szef Agencji Artystyczno-Reklamowej IDEA. Gościnnie wystąpili:
- Henryk Rzeźnik – trąbka,
- Tomasz Kaczor – trąbka,
- Joanna Kubiś – waltornia,
- Zbigniew Starosta – puzon,
- Jerzy Grabowski – tuba,
- Małgorzata Koperska – perkusja,
- Mariusz Matuszewski – dyrygent.
27 sierpnia 2011 roku zmarł po ciężkiej chorobie nasz pogodny i niezawodny perkusista Adam Skrzypczak. W uroczystościach pogrzebowych 1.09.2011 wziął udział cały zespół. W grudniu 2011 roku odbył się pierwszy koncert w ramach współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (UEP). 15.12 zagrał koncert Kwartet Puzonowy Poznań Brass, z muzyką od epoki renesansu po lata 60 XX w. 2012 To rok dalszej współpracy z UEP.: 16.02- w Auli Akademii Muzycznej zagraliśmy w składzie 21-osobowym z solistami śpiewakami. Publiczność wypełniła wszystkie miejsca. 23.02 zagraliśmy koncert z okazji 80. urodzin byłego Prezydenta Poznania i absolwenta UEP, Andrzeja Wituskiego. Na tym koncercie rozpoczęliśmy współpracę z nowym perkusistą – Bartłomiejem Krawczakiem. 31.05 odbył się ostatni koncert w UEP – tym razem na otwarcie Skweru im.Romana Maciejewskiego (w składzie 19 muzyków). Cykl koncertów w UEP był pomysłem ekonomisty-artysty Andrzeja Kura z UEP. 26.07.2012 po raz pierwszy gościliśmy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.
W roku 2013 mimo wszechobecnego kryzysu zespół zagrał 45 koncertów. Najważniejsze z nich to:
– koncert podczas Gali Polskiego Mięsa na Międzynarodowych Targach Poznańskich – 24.09.2013,
– koncert na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w katedrze szczecińskiej – 17.08.2013, podczas którego premierę w naszym wykonaniu miała „Mała Uwertura” Witolda Lutosławskiego,
– koncert na Dworze Artusa w Gdańsku – 10.08.2013,
– koncert noworoczny z udziałem artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu (dwóch solistów śpiewaków oraz para baletowa) w Uniwersytecie Technologicznym 23.01.2013.
Pod koniec roku rozpoczęliśmy próby do naszej nowej produkcji, pod tytułem BRASSCABARET. Reżyserem został dyrektor agencji artystycznej IDEA – Andrzej Łyszyk, a choreografem Alicja Curujew – profesor Szkoły Baletowej w Poznaniu. W planach był to około 90-minutowy występ, składający się z różnych gagów powiązanych z muzyką klasyczną i rozrywkową. Odbyły się dwa koncerty tej produkcji. W naszym kraju nie było zapotrzebowania na ten rodzaj rozrywki. A szkoda.
2014
Minęło kolejne pięć lat naszej działalności koncertowej (2010-2014). W tym okresie zagraliśmy 195 koncertów. W roku 2014 zagraliśmy 63 koncerty. Poza występami najważniejszym wydarzeniem jest rozpoczęcie prób do projektu realizowanego wspólnie z Agencją Artystyczną IDEA Andrzeja Łyszyka. Próby odbywają się – dzięki uprzejmości dyrekcji – w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Najważniejsze koncerty w latach 2010–2014: Bad Muskau – Niemcy (2010, 2014), Kościół Farny Puck 2010, Festival Der Nationen – Monachium 2010, Festiwal Muzyczny Cottbus 2010, Koncert Dwudziestolecia 2011, Cykl koncertów dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu 2012/2013, Koncert Noworoczny dla Uniwersytetu Technologicznego 2013, koncerty w Dworze Artusa w Gdańsku 2013/2014, w Zamku w Lublinie 2014, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Szczecinie 2013, Turniej Tenorów na MTP 2013, Koncert na Zamku Janowiec dla Mostostalu Puławy 2014.
W roku 2011 rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy w Warszawie.
Lata 2015-2018
W roku 2015 kontynuowaliśmy próby BRASSCABARETU.
Mimo ogromnej pracy włożonej w ten program udało się zagrać BRASSCABARET tylko dwa razy .
Od 2017 roku zmienia się skład kwintetu.
Na trąbkach grają Karol Koczur, Joachim Rufael;
Na rogu Damian Lotycz;
Na puzonie Mateusz Wesołowski;
Na tubie – niezmiennie – Jacek Kortylewicz.
Skład podwójny nie ulega zmianie, a więc:
Marek Galubiński, Mariusz Pikulski, Sławomir Framski, Piotr Gołaski – trąbki;
Roman Popiołek, Damian Lotycz – waltornie;
Piotr Banyś, Piotr Nobik i Tomasz Kaczor – puzony;
Jacek Kortylewicz – tuba.
Okazjonalnie współpracowaliśmy z perkusistami: Aleksandrą Dzwonkowską i Bartłomiejem Krawczakiem.
Rok 2017 to powrót na najważniejsze festiwale muzyki kameralnej w Polsce, czyli Festiwal w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku. Również powtórnie wykonaliśmy koncert w ratuszu w Oldenburgu (Niemcy). Z wielką przyjemnością gościliśmy na koncertach we Filharmonii Zielonogórskiej. Oczywiście to najważniejsze z 42 koncertów w 2017 roku.
Lata po roku 2018
Do najważniejszych występów w roku 2018 można zaliczyć nasz udział w festiwalu „Muzyka nie zna granic” w Czechach (Ostrawa, Hat’, Darkovice), a także koncerty w ramach festiwali muzyki organowej i kameralnej w Leżajsku, Lubsku i Wolsztynie. W roku 2019 zagraliśmy w Poznaniu, Zielonej Górze, Obornikach, Jarosławiu, Mysłowicach, Przemyślu i Kielcach.
Skład zespołu ewoluuje. Jako kwintet występujemy od tego czasu w obsadzie:
- Paweł Zadrożniak i Sławomir Framski – trąbki
- Damian Lotycz – róg
- Tomasz Kaczor – puzon
- Jacek Kortylewicz – tuba
W roku 2020 – jubileuszowym dla zespołu – najważniejszym wydarzeniem miał być koncert XXX-lecia. Niestety ograniczenia związane z pandemią zmusiły nas do zmiany planów. Obchody jubileuszu odłożyliśmy więc na rok 2021. Odwołano lub przełożono również wiele festiwali, na które byliśmy zaproszeni. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja ustabilizuje się i będziemy mogli bezpiecznie kontynuować naszą działalność artystyczną. Pomimo pandemii udało nam się zagrać na XXXVIII Kartuskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, na XX Koncertach w Bazylice Katedralnej w Kołobrzegu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku.
W roku 2022 w składzie zespołu zaszły następujące zmiany: w trąbkach Mateusz Wołczański zastąpił Sławomira Framskiego, natomiast zamiast puzonisty Tomasza Kaczora gra obecnie Artur Mross na euphonium. W ten sposób Poznań Brass stał się jedynym zespołem kameralnym mającym w składzie ten instrument.W latach 2018 – 2022 zagraliśmy 138 koncertów.